Ez a blog alapvetően nem foglalkozik napi politikával, a most következő téma viszont kikerülhetetlen a lengyel-magyar barátság szempontjából, amellett pedig megható. Mint ismeretes a lengyel kormány, Ewa Kopacz miniszterelnök asszony vezetésével két héttel ezelőtt igennel szavazott a kvótarendszerre, mellyel némileg ellentmondásba keveredett saját és a Visegrádi Négyek által kialakított korábbi állásponttal.
Valljuk be őszintén, erre mi magyarok nem igazán szisszentünk fel, még akkor sem, ha néhány okostojás már a Visegrádi Négyek széthullását helyezte előtérbe. Ők, akkor így döntöttek, meg volt rá az okuk, amit nem feltétlenül kötnek az orrunkra. Ettől még a visegrádi együttműködés él és úgy tűnik a csehek mellett, a lengyelek és a szlovákok és érdemben segítenek bennünket a schengeni határok őrzésében. Ewa Kopacz döntése ugyanakkor váratlan hullámot indított el a lengyelek körében és a Soros György által pénzelt online újság híresztelésével ellentétben mindez jóval többről szól az Orbán iránt érzett lengyel szimpátiáról.
Sokan árulásnak tartották a lengyel kormány lépését és ennek hatására több olyan mém készült, mely minden, a kvótarendszerrel szemben szavazó országtól, így Romániától, Magyarországtól, Csehországtól, Szlovákiától ( kihagytam volna valakit?) elnézést kér, természetesen az adott nép anyanyelvén. Aztán felkerültek a világhálóra olyanok is, melyek csak a Visegrádi Négyeket alkotó országok népeitől kérnek elnézést, magyarul, csehül, szlovákul és a mihez tartás végett lengyelül is. Meg kell jegyeznünk, hogy Facebook-oldalunkra még most is ömlenek az ilyen mémek. Nem győzzük egyenként megköszönni őket!
Egy kedves lengyel ismerősöm azonban arra hívta fel a figyelmemet, hogy lengyelek ennél már tovább mentek. Többen a Facebook képüket például a "Keep calm and support Hungary" feliratú, magyar trikolórban díszelgő profilképre cserélték. Ebből a kezdeményezésből kisebb mozgalom lett, a fórumokon többen arra bátorították a felhasználókat, hogy cseréljék le képüket a fent említett fotóra.
Az egyik fórumon pedig elszabadultak az indulatok, egyes felhasználók felháborodottan követelték, hogy Lengyelország küldjön katonákat a magyar határra és segítse Magyarországot az illegális migránsáradat kezelésében. Még mielőtt megjelenne a poszt alatt 70 ezer xenofób komment, jegyezzük meg: tényleg segítő szándékkal küldtek volna a civilek a katonákat. Ezeket a reakciókat ugyanakkor nem elsősorban a lengyel miniszterelnök lépése, hanem a korábbi röszkei helyzet, történetesen a migránsok vandalizmusa váltotta ki a lengyelekből.
A lengyel fórumokon fellelhető hozzászólások között szép számmal találunk "Isten áldja meg Magyarországot" jellegű kommenteket is. És akadnak olyanok is, melyek arra keresik a választ, hogyan lehetne segíteni Magyarországnak a migránskérdésben. Többen a krakkói magyar főkonzulátushoz fordultak, hogy felmérjék, milyen civil adományokra lehet szüksége hazánknak. Ebben a kérdésben egyelőre elveszítettük a fonalat, de elképzelhető, hogy hallani fogunk még erről.
A MKS Korona Kielce szurkolói pedig még ennél is tovább mentek. Olyan transzparenst feszítettek ki, melyen az olvasható, hogy "Nincsenek olyan erős politikusaink, csak olyan bábok, mint amilyenek a kormányban ülnek. Orbán helyett Angela példáját követjük". Orbánnal kapcsolatban rábukkantunk még egy képre, melyen tőle származó mondást olvashatunk lengyelül, ami így hangzik "Aki nem érez plátói szerelmet a lengyel nép iránt, az aligha nevezheti magát magyarnak". Tényleg mondott ilyet? Mi mondjuk a nem plátói, hanem sokkal inkább a tettekben megnyilvánuló lengyel szimpátia mellett tesszük le a voksunkat, de nagyon örülünk annak, ha valaki bármilyen úton-módon a lengyelek szeretetére buzdít.
A lengyelek tehát maximum az Orbán által felvázolt utat támogatják és nem feltétlenül őt, vagy a hőn szeretett személyét. Dicséretes lenne, ha egyes médiumok nem úgy állítanák be a lengyelek szimpátiáját, mintha az csak Orbánnak szólna. A lengyelek Magyarországot és a magyarokat támogatják, hogy ebbe a körben éppen beleesik egy politikus vagy sem, az nem a tartozik a szimpátia kérdésébe. El lehet menni Lengyelországba, fel lehet vállalni magyarságunkat. Ki fog derülni, nem Orbán miatt szeretnek minket.